PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=845}

Pi

7,4 110 674
oceny
7,4 10 1 110674
6,9 26
ocen krytyków
Pi
powrót do forum filmu Pi

Pi czy Fi?

ocenił(a) film na 3

Film nosi tytuł "Pi" i w recenzjach piszą, że jest o liczbie Pi, tymczasem wyliczenia, o których mówi
Max (muszle, Da Vinci, huragan itd.) dotyczą liczby Fi, tzw. złotej liczby. Czy ktoś wyjaśni mi tę
nieścisłość? Czy czegoś nie zrozumiałam? Jak dla mnie tytuł powinien być "Fi".

ocenił(a) film na 8
amy_adams

Nie odpowiem Ci na to pytanie, jednak warto nadmienić, że tytuł "Pi" nie jest, wyjątkowo, porażką polskiego dystrybutora. Może twórcy po prostu nie chcieli komplikować. Wiem, że na filmwebie znajdą się zaraz sami matematycy, ale ja przed seansem nie wiedziałem nic o złotych proporcjach, ciągu fibbonaciego itd. Tytuł "Fi" nic by mi, wówczas gimnazjaliście, nie powiedział. Fi-co? Fistaszki?

ocenił(a) film na 3
duraq

Rozumem, że Fi może większości nic nie mówić, ale zostaje ono dosyć dokładnie opisane w filmie... Wydaje mi się, że coś mnie ominęło i czegoś nie zrozumiałam... dla mnie tytuł jest mylący i nie ma nic wspólnego z filmem, tylko wprowadza widza w błąd.. :/

ocenił(a) film na 8
amy_adams

wydaje mi się, że "pi" jest pewnym początkowym odniesieniem, a fi jest rozwinięciem. pi ma nieskończoną liczbę cyfr po przecinku, jeśli chciałbyś je wszystkie poznać, straciłbyś życie. może własnie przed niebezpieczeństwo takiego zatracenia ukazuje ten film? w tym jest pewne odniesienie?

Bóg jest również nieskończony, jak liczba pi. poznanie liczby doskonałej (Boga) jest niebezpieczne ( zerwanie i zjedzenie owocu z zakazanego drzewa). dlaczego? co stałoby się z światem jakby znaleźć wzór ("przejrzeć" Boga)?

Film jak dla mnie specyficzny.


użytkownik usunięty
Tahoma13

Fi, też jest liczbą niewymierną, czyli ma nieskończoną ilość cyfr po przecinku

ocenił(a) film na 7
duraq

To samo można powiedzieć o filmie ''Efekt motyla'' - ''efekt czego? No i co to ten motyl niby robi?'' - no, ale po to jest film, żeby wyjaśnić i wtajemniczyć. Po seansie ''Efektu motyla'' wiemy czym jest tytułowy ''efekt''. Po seansie ''Fi'' wiedzielibyśmy, że chodzi o liczbę fi - przecież o to właśnie chodzi w życiu, żeby poznawać nowe rzeczy, rozwijać się. A tutaj widzę u Ciebie podejście typu - no przecież widz nie będzie wiedział. TO SIĘ DOWIE :)
'

ocenił(a) film na 10
amy_adams

Jak dla mnie to wina producentów i dystrybutorów, którzy uznali, że film się nie sprzeda, jeżeli będzie nazywał sie Phi, więc zmieniono na coś, co kojarzą dzieci z podstawówki. Najlepiej zapytać Aronofskiego w wywiadzie.

amy_adams

Odpowiadam jako matematyk. Uważam, że film jest bardzo dobry i oryginalny jako film, ale widać, że scenariusz jest napisany przez laika matematycznego i adresowany raczej dla laików. Rzeczywiście wiele się mówiło o złotym podziale, czyli raczej liczbie fi. Liczba ta jednak nie jest dla matematyków wielką tajemnicą, jako liczba algebraiczna o prostym wzorze jest bardzo łatwa do badania, jest opisana ułamkiem łańcuchowym i łatwo podać dość proste algorytmy znajdywania jej cyfr. Co innego liczba pi, pole okręgu jednostkowego. Jest ona rzeczywiście trudna i głęboka (choć istnieją liczby o wiele trudniejsze w badaniu od niej, np. gamma Eulera). Żaden matematyk badający tę liczbę nie kontempluje jej cyfr dziesiętnych! Jeśli już, to cyfry dwójkowe, tu byłaby większa szansa dostrzeżenia jakiejś prawidłowości (zwłaszcza, że rolę liczby pi równie dobrze mogłyby pełnić liczby pi/4, pi/2, 2pi, a tak nie jet np. z liczbą e, która nie ma takich dublerów). Przede wszystkim używałby zwykłej kartki papieru i pisał skomplikowane wzory "z literkami", a nie ciągi cyfr. Jeśli używałby komputera, to raczej z rzadka do symulacji hipotez, ale większość matematyków teoretyków prawie nie używa komputerów do swojej głównej pracy. Poza tym trudno sobie wyobrazić, aby pracą takiego matematyka interesowały się jakieś służby. Ktoś poda może jako kontrprzykład Rejewskiego, ale to nie był matematyk teoretyk tworzący jakieś nowe teorie (jak np. Banach), tylko kryptolog, który swoją matematyczną wiedzę, a przede wszystkim zdolności i sprawność techniczną wykorzystał do bardzo konkretnego, praktycznego zadania.

ocenił(a) film na 3
seredyn

Dziękuję - w końcu ktoś mi wyjaśnił! Nie jestem matematykiem, a historia wydała mi się grubymi nićmi szyta :).

ocenił(a) film na 9
seredyn

łołoł ale super, że napisałeś! ja coś piąte przez dziesiąte ogarniam z matematyki, więc przeczytałam z wielkim zainteresowaniem :)

wydaje mi się, że nie należy się skupiać na tym, czy ta historia jest grubymi nićmi szyta i jak wiernie oddaje ona przebieg badań prowadzonych przez matematyka-teoretyka. film nie jest o matematyce, ale o poszukiwaniu sensu.

seredyn

-- zastanawia mnie tylko jak "rzeczywiście trudna i głęboka" jest liczba będąca stosunkiem obwodu do średnicy koła/okręgu ?

zbigniewlukomski

Już dowód niewymierności liczby pi jest wysoce niebanalny, znacznie trudniejszy od dowodu niewymierności liczby e. Dowód przestępności liczby pi a tym samym niewykonalności kwadratury koła pochodzi od Lindenmana ok. 1880 roku i jest bardzo subtelny, wykorzystuje idee dowodu Hermite'a przestępności liczby e i łączy z teorią liczb zespolonych. Dowód przestępności liczby e^pi jest jeszcze trudniejszy i pochodzi z lat 30 XX wieku. A o liczbie pi+e tej pory nie wiadomo, czy jest wymierna. Oczywiście stała Eulera gamma jest o wiele trudniejsza, nie znamy dowodu jej niewymierności. Nie znamy dowodu niewymierności dużo "prostszych" liczb, jak stała Catalana czy dzeta(5), a dzeta(3) jest niewymierna, o czym wiadomo od dopiero ok. 40 lat. Oczywiście film nic z tym nie miał wspólnego.

ocenił(a) film na 10
seredyn

Jakiś kozak z ciebie niezły. Kwadratura koła co to

zbigniewlukomski

/watch?v=usE0TwqPDME

polecam cały! przynajmniej od 11:00 do 15:30 powinno Cię zaciekawić.

seredyn

"Poza tym trudno sobie wyobrazić, aby pracą takiego matematyka interesowały się jakieś służby." Oglądałam ostatnio kilka filmów dokumentalnych na temat hipotezy Riemanna i liczb pierwszych. Potrafię sobie po tych audycjach wyobrazić, po co naukowca mogą ścigać/obserwować służby czy choćby przedstawiciele firm światowych/banków.

ocenił(a) film na 7
seredyn

Jako osoba niecierpiąca matematyki, jestem zdumiona z jak wielkim zaciekawieniem czytałam Twojego posta :) dziękuję Ci za tłumaczenie nam laikom, tej czarnej magii :D

ocenił(a) film na 10
Veiller

Ciekawe czy ma on sens ten post :) czy jest matematykiem

ocenił(a) film na 9
seredyn

WooW

ocenił(a) film na 8
seredyn

OK. Ale w końcu powinno być Fi czy Pi w tytule....? :P

ocenił(a) film na 4
amy_adams

Swoją wątpliwością sprowokowałeś mnie żeby jeszcze kiedyś ten film obejrzeć.

Oglądałem go tak dawno, że nie pamiętam za bardzo o czym był ale w pamięci mam jakiegoś fanatyka proponującego mu pracę nad rozwinięciem pi więc ja w sumie w tej chwili mam mętlik w głowie i chyba jak się kiedyś zdołuję żeby ten film chcieć obejrzeć to sprawdzę.

ocenił(a) film na 10
amy_adams

Pi każdy zna kto skończył choć podstawówkę. Skojarzenie jest natychmiastowe...

ocenił(a) film na 9
amy_adams

Główny bohater, z tego co pamiętam, badał rozwinięcie dziesiętne liczby pi i szukał w nim jakichś wzorów czy ukrytych informacji.
Zapewne koncepcja wzięła się z idei, że jeżeli rozwinięcie dziesiętne liczby pi (czy jakiejkolwiek innej liczby niewymiernej) nie zawiera w sobie żadnych powtarzających się schematów, a więc jest de facto ciągiem całkowicie przypadkowych cyfr, to znajduje się w nim każda informacja. Dosłownie każda, czyli na przykład jest opisana cała przeszłość i przyszłość Wszechświata.
Oczywiście jest to tak naprawdę tylko filozoficzna ciekawostka, bo nie da się tego w żaden sposób wykorzystać. Po pierwsze, wydobycie tych informacji z "szumu" przypadkowych cyfr jest niemożliwe, a po drugie, są tam zarówno informacje prawdziwe, jak i fałszywe. Jest to w zasadzie analogia twierdzenia o nieskończonej liczbie małp.

użytkownik usunięty
amy_adams

Amy Adams mówi po polsku i ma konto na Filmwebie. A to ci dopiero.

ocenił(a) film na 3

Niespodzianka.

użytkownik usunięty
amy_adams

Widziałem Cię dzisiaj w "Vice". Jesteś najlepsza.

ocenił(a) film na 3

Dziękuję. Liczę na Oskara - trzymaj kciuki.

użytkownik usunięty
amy_adams

Generalnie mam wyje*ane na Oscary, ale dla Ciebie wszystko.

ocenił(a) film na 7
amy_adams

Może trzeba zagłębić się w kabałę?

ocenił(a) film na 10
amy_adams

Sam jesteś fi. Dziadek pracował nad pi

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones